0.0 POČETAK

Zureći u beskonačan horizont kroz avionsko okno, shvatila sam da ne znam točno kako sam se našla na letu za Norvešku, i to sama. Još manje kako to da s još 8 Trčalica idem na utrku koja se odvija 350 km iznad Arktičkoga kruga, na ljetni solsticij, tijekom polarnog dana.
Znam samo da je Sunči na jednoj cugi poslije treninga 19. 8. 2025. izvadila neke papire i rekla “ajmo trčati u Tromsø”. Ajmo. Nemam pojma gdje je točno Tromsø, ali zvuči pomalo teško dosegljivo i skupo, kao i obično kad su u nazivu slova s nekakvim kosim crticama što podsjećaju na nazive Ikeiinih kutnih garnitura.
10 mj. kasnije, ispadam iz Lufthansinog aviona i putujem regionalnim Vy vlakom s aerodroma Oslo Gardermoen na Oslo S, glavni kolodvor norveške metropole.
Kupnja aviokarata trajala je beskonačno dugo, mjesecima, u pokušaju da nađemo neke varijante koje ne vode u bankrot, ali destinacija je zeznuta i skupa, a mi vezani datumom utrke, i tu nije bilo pomoći.
Naša grupa od 9 ptica trkačica rasporedila se kojekako pa na kraju ja krećem prva u Oslo, dan kasnije stiže Ivana, onda različitim letovima u nekom momentu stižemo u Tromsø, gdje se spajamo s preostalih 7 Trčalica koje stižu iz Zagreba. Nakon Tromsa vraćam se u domaju, a preostalih 8 produžuje na Island, odakle se pola te grupe vraća ranije, a ostatak kasnije s noćenjem u Amsterdamu. Doista, ne znam može li kompliciranije.😅
Srećom, naš motor pokretač Sunči drži konce u rukama, rezervirava izlete, pazi na rokove, ali svatko daje svoj doprinos bilo kroz istraživanje najboljih putničkih i smještajnih opcija, kroz preporuke, savjete ili podršku svakojake druge vrste, čak i oni članovi koji nisu dio ove polarne ekspedicije već naša “zemaljska posada”.
Upoznale smo se u Trčaoninoj školi trčanja. Spoj nespojivog, rekao bi površni promatrač, ali naša mala družina koja u širem sastavu broji kakvih 12-ak članova zapravo odlično funkcionira. Prva štih-proba bio je nedavni vikend u Milanu, gdje se nas 10 sjajno provelo te smo vidjele da dobro štimamo i “on the road”. Nevjerojatno je kako se teško dogovorim s 1-2 ljudi da odemo na kavu, a ova skupina u par poruka dogovori ne samo Milano nego i Arktik!
Milano, ožujak 2025.





Odmah je formirana wapp grupa Northern Exposure, prema simpatičnoj seriji kod nas prevedenoj kao “Život na sjeveru”, vrlo popularnoj 1990-ih, i reisefieber je mogao početi.
(Nastavlja se…)